21 Bir Roletų priežiūra. Kaip greitai ir lengvai išvalyti atsiradusias dėmes?
Roletai – ypač patogūs ir praktiški langų uždangalai, tarnaujantys ne vienerius metus. Ko gero, mažai namų, kuriuose nėra tokio tipo ritininių užuolaidų. Kasetiniai roletai, roletai diena-naktis ar klasikiniai roletai – puikus pasirinkimas norintiems daugiau privatumo, besislepiantiems nuo kaitrių saulės spindulių ar nepageidaujamos šviesos. Ilgas roletų tarnavimo laikas turi šiokių tokių minusų – laikui bėgant ritininės užuolaidos prisirenka dulkių ir kitų nešvarumų, gali išsitepti. Tam, kad roletai net ir po kelerių metų atrodytų lyg nauji, svarbu juos tinkamai prižiūrėti ir valyti. Šiame straipsnyje norime jums papasakoti, kaip lengvai išvalyti roletuose atsiradusias dėmes tiesiog namuose.
Roletų valymas: tik penki žingsniai iki tobulumo
Dulkės, purvas, į medžiagą įsivėlę augintinių plaukai, riebaluotų pirštukų žymės, voriukų ir musyčių palikti juodi taškeliai bei kiti nešvarumai – ne priežastis keisti roletus! Didžiąją dalį nešvarumų itin lengva pašalinti net namuose.
1. Siurblys – visagalis
Pirmasis žingsnis roletų valyme – siurbimas. Ko gero, pasaulyje nerastume nei vienų namų, kuriuose nesikaupia dulkės. Nuo įvairių paviršių, tokių kaip komodos, lentynos, palangės ir kt. jas valome reguliariai. Visgi, reikėtų nepamiršti, kad dulkės kaupiasi ne tik ant baldų, bet ir ant įvairių medžiagų, pavyzdžiui, užuolaidų. Įprastas pakabinamas užuolaidas išvaduoti nuo jų nesudėtinga: daugumą užuolaidų galima skalbti, o ką daryti su roletais? Išeitis paprasta. Juos reikia reguliariai nusiurbti. Norint nuvalyti susikaupusį dulkių sluoksnį reikėtų atsargiai, prilaikant patį roletą jį nusiurbti. Rekomenduojame naudoti specialų medžiagoms skirtą antgalį. SVARBU: niekada nedrėkinkite nenusiurbto roleto – sušlapusios dulkės gali išmurzinti medžiagą ir valymas taps kur kas sudėtingesnis.
2. Švelnus šepetėlis – tikras gelbėtojas nuo prilipusių nešvarumų
Ne visuomet išsilaisvinti nuo prilipusių nešvarumų vien siurbimo užtenka. Ant roletų mėgsta tupinėti įvairūs mašaliukai, musytės, o atidarant ir uždarant roletą šie vabzdžiukai susitraiško ir prilimpa prie medžiagos. Norint juos pašalinti, tas vietas reikėtų atsargiai patrinti švelniu šepetuku (puikiai tiks senas dantų šepetėlis). Nepamirškite, kad per stipriai trinant galima pažeisti medžiagą, dar labiau įtrinti dėmę, tad valykite atsargiai. Be abejo, jei roletas yra išsitepęs, šepetėlis nepadės, tačiau juo pašalinsite mašaliukų likučius.
3. Drėgnos servetėlės – lengvas būdas pašalinti nedideles dėmeles
Po siurbimo ir valymo šepetėliu, likusias dėmeles galima valyti silpnos koncentracijos drėgnomis servetėlėmis, kurios sudrėkintos lengvu vandens ir muilo mišiniu (puikiai tiks vaikiškos servetėlės). Stipresnės sudėties servetėlės gali pakenkti roletui – pažeisti jo apsaugines savybes, išblukinti spalvą, pašiaušti medžiagą. Drėgnomis servetėlėmis galite lengvai išvalyti nedideles dėmeles, pavyzdžiui, atsiradusias nuo vabzdžių.
4. Soda – didžiausias riebalų dėmių priešas
Riebalų dėmės – vienos įkyriausių ir sunkiausiai išvalomų. Jų pasitaiko ne tik ant rūbų, minkštų baldų, bet ir ant virtuvėje kabančių roletų ar prisilietus mažiems riebaluotiems pirštukams. Įsisenėjusias dėmes išvalyti sunku, todėl rekomenduojame jų imtis vos tik pastebėjote nešvarumus. Riebalų dėmes lengviausia išvalyti su soda. Apiberkite riebaluotą vietą soda, palikite ją įsigerti. Po keliolikos minučių nusiurbkite ir nuvalykite tą vietą drėgna šluoste. Jokiu būdu drėgno roleto nedžiovinkite džiovintuvu ar kitu prietaisu – palikite jį natūraliai išdžiūti. Taip pat niekada nelyginkite roletų, nes nuo karščio jie gali deformuotis ir susibanguoti.
5. Drėgna šluostė padės susidoroti su pelėsiu
Roletai dažnai pasirenkami ir vonios kambarių langams. O ten, kur vonia ir vanduo – ten dažnai svečiuojasi pelėsis. Pelėsis ypač mėgsta apsigyventi ant roletų. Šias dėmes laikinai galima pašalinti drėgnu (bet ne per daug šlapiu) skudurėliu. Visgi, šių sveikatai kenksmingų bakterijų visiškai išnaikinti nepavyks, mat jos itin sparčiai dauginasi ir persikelia ant kitų paviršių, todėl pastebėjus didelį įsisenėjusį pelėsio plotą, visuomet rekomenduojame saugoti savo sveikatą ir pakeisti roleto medžiagą ar net įsigyti naują roletą.